Spotkanie z Bartoszem Malinowskim – Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019

Na zakończenie Grivel Ultramaratonu Babia Góra zapraszamy na spotkanie z Bartoszem Malinowskim, który opowie o pięknym i trudnym trekkingu przez Himalaje Nepalu, Indii i Kaszmiru.

Para podróżników z Polski (Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski) od 2015 r. realizuje ambitny projekt przejścia kolejnych pasm Himalajów, znany pod nazwą Wielki Szlak Himalajski. W pierwszym jego etapie przeszli wymagające, miejscami niemal nieprzebyte szlaki Nepalu. W drugim etapie – między czerwcem a wrześniem 2017 r. – ruszyli w góry ciągnące się przez Kaszmir i Indie. I tym razem zamiast ruszyć popularnymi szlakami komercyjnych wypraw i odwiedzać miejsca sfotografowane przez wielu turystów, Asia i Bartosz podjęli się podróży pod prąd podróżniczych trendów i pod prąd rwących górskich rzek, których przekroczenie mogło nawet powodować ciarki na skórze.

 

 

Trasa drugiego etapu przejścia Wielkiego Szlaku Himalajskiego to wędrówka, w której nie tylko nie spotyka się turystów, lecz także nie spotyka się prawie miejscowej ludności. Trawers indyjskich Himalajów, jak się okazało, to przygoda pełna zwrotów akcji, bogata w zachwyty nad pięknem krajobrazów, ale też obfitująca w trudy codziennego życia długodystansowego trekkera. Przejście przez Himalaje Kaszmiru i Indii było autorskim projektem Asi i Bartosza, więc podróżnicy co chwilę musieli się decydować na wybranie właściwej drogi. Para wybrała na trekking miejsca zupełnie pozbawione szlaków oraz turystycznej infrastruktury. Nawigowane wiązało się więc ze stosowaniem sztuczek takich jak tropienie szlaków karawan, odszukiwanie słabo widocznych ścieżek lub schodzenie w dół rzek, nad którymi znajdowały się osady. Brak wyraźnej drogi nie był jedynym wyzwaniem. Na podróżników czekały szczeliny na lodowcach i spływające z nich lodowate rzeki, które pozbawione są jakichkolwiek mostów. Problemem był także brak łączności ze światem. Zakaz używania w Indiach telefonów satelitarnych sprawił, że Polacy mogli polegać tylko na sobie, a ryzyko związane z przedsięwzięciem musiało być wkalkulowane i zaakceptowane jeszcze przed startem wyprawy.

 

 

Na spotkaniu wysłuchasz opowieści o tej niezwykłej przygodzie, a dzięki fotografiom odwiedzisz krainę Wielkich Kaszmirskich Jezior i zobaczysz Himalaje wyrastające wprost z lodowców.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski spotkali się w 2008 r. w Patagonii. Od tamtej pory podróżują razem i wspólnie realizują ambitne cele trekkingowe. W zgodzie z własną wizją podróżowania, nie stawiają na zdobywanie szczytów lub bicie rekordów. Sensem ich podróżowania jest kontakt z górami, przyrodą oraz autentyzm doświadczeń, jaki on daje. Na koncie mają wiele ciekawych projektów: wiele wypraw w Himalaje, przejście pustyni Thar w Radżastanie, przedostanie się przez malezyjską dżunglę i wędrówki po Laosie i Wietnamie. Na przełomie 2015 i 2016 roku zrealizowali przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego w górach Nepalu. Przez 120 dni pokonali ok. 1700 km bez wsparcia kucharzy, tragarzy i przewodników. W 2017 r. przetrawersowali Himalaje od Kaszmiru na zachodzie po Nepalską granicę na wschodzie. Już teraz planują kolejny etap i organizują wyprawę do Bhutanu. W 2017 r . wydawnictwo Bezdroża opublikowało ich książkę “Wielki Szlak Himalajski”. Jest to opowieść o pierwszych Polakach, którzy pokonali ten wymagający szlak. Dziesiątki wypraw sprawiły, że dziś są specjalistami od trekkingu w najbardziej odludne i wymagające trasy trekkingowe.

 

 

Zapraszamy uczestników Grivel Ultramaratonu Babia Góra, kibiców oraz mieszkańców Zawoi i okolic.

Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny 🙂

Miejsce: Ośrodek Turystyczno-Narciarski Mosorny Groń – Zawoja 2525

Godzina: 21:00